Malatya otomatik şanzıman

Adana Otomatik Şanzıman Tamir ve Bakımı  Telefon:0352 332 34 34  Gsm:0530

Torunoğlu Otomotiv Otomatik Şanzıman ve Motor Servisi, şanzıman konusunda deneyimli ve sektörde söz sahibidir. Servisimizde her türlü otomobilin otomatik şanzımanlarının tamiri yapılmaktadır.

Otomatik şanzıman arızaları elektronik destekli olarak tespit edilmekte, konusunda uzman ve tecrübeli olan personelimiz tarafından tamir ve bakımı titizlikle yapmaktadır. Gerekli parça değişimlerinde daima orjinal yedek parçalar kullanılmaktadır.

Otomatik şanzıman arızaları tespit edildikten sonra müşteri bilgilendirilmekte, onayından sonra tamir ve bakım aşamasına geçilmektedir.
Otomatik Şanzıman Nedir? Nasıl Çalışır? Bakımı Nasıl Yapılır?

Kendi aracınızın yağ değişim kilometresini garanti ve bakım el kitabından öğrenebilirsiniz. Özellikle römork bağlı, hızlı duruş kalkış yapan, dağ bayır inip çıkan sürücüler şanzıman yağının kontrolünü aksatmamalıdırlar.

Otomatik şanzımanlı bir araçta en iyi performansı elde etmek için şu kurallara uyulması gerekiyor:

Gaz pedalına basılıyken vites kolu P ve N konumundan başka bir konuma getirilmemelidir. Araç hareket halindeyken P konumuna alınmamalıdır. Aksi taktirde ciddi hasarlar ortaya çıkacaktır. R konumuna geçmeden önce aracın tamamen durması beklenmelidir. Yokuş aşağı inişlerde araç kesinlikle boşa yani N konumuna alınmamalıdır. Otomatik şanz. araçlarda,motor çalışmadığı taktirde kesinlikle vurdurmak olarak bilinen uygulama yapılmamalıdır. Araç bozulduğunda yada kaza halinde çekilmesi gerektiğinde çekişin gerçekleştiği tekerlekler askıya alınmalıdır. Otomatik şanzıman yağ değişimi zamanlarına mutlaka uyulmalıdır, aksi taktirde yağ bozulacak ve bozulan yağ şanzımanın performansında düşüşe ve bazı arızalara neden olacaktır. Araç hızı 95 Km/s den fazlaysa vites kolu asla manuel olarak 2 veya L konumuna alınmamalıdır. L konumundaki sürüşlerde 50 Km/s in üstündeki hızlara çıkılmamalıdır.

Yukarıda verilen bilgiler genel olup aracınızın markasına, modeline, şanzıman tipine göre farklılıklar gösterebilir.

Doğru Bilinen Yanlışlar

Otomatik araba masraflıdır.

Alırken pahalıdır, elbette, ama kullanırken değil! Hor kullanılmayan, yağ değişimi aksatılmayan bir şanzıman 150 - 200 bin km'leri rahatlıkla görür. Bu kilometreye kadar şanzımanınıza herhangi bir bakım uygulamanız gerekmez. Oysa düz vitesli otomobil kullanıyorsanız, kullanım şartlarına göre 150 bin km'den 40 bin km'ye kadar değişen aralıklarla kavramayı değiştirmeniz gerekecektir. Tabi bu süre içinde şanzımanın kendisinde hiçbir arıza olmadığını varsayıyoruz.

Secured by ERKO